Casus yazılımlara, dış tehditlere ve kripto virüslere karşı network sistem güvenliği çözümlerimizden faydalanın!

En değerli varlığınız olan bilginin, gizliliği, bütünlüğü ve erişilebilirliği, sürekli artan iç ve dış saldırıların tehdidi altında. Bilginin olduğu her ortam ve katmanda, kolay yönetilebilir, kapsamlı ve entegre güvenlik çözümlerimiz ile daha fazla güvenlik!


Kullanıcıların, her ortamdan, kesintisiz ve kolay erişim talebi, giderek artan ve karmaşıklaşan tehditler ve zorunlu yasal düzenlemeler, kapsamlı güvenlik çözümlerini kaçınılmaz kılıyor. Her katmanı kapsayan bir güvenlik zinciri oluşturabilmek için deneyimli mühendis kadromuzla üretici bağımsız esnek çözümler sunuyoruz.


Bilgi Sistemleri Güvenliği konusunun önemine inanan Marsbil, bu konularda; danışmanlık, tasarım, demo hizmetleri, kurulum ve entegrasyon, bakım destek, versiyon güncellemesi gibi geniş bir yelpazede müşterilerinin gereksinimlerini karşılamaktadır.

5651 Sayılı Yasa Çözümleri

5 Kasım 2008’de resmi olarak yürürlüğe girmiş olan 5651 sayılı yasa, internet üzerinde suç oluşturabilecek durumlara karşı suçlunun takibi ve bulunmasını amaçlamaktadır. Bu sayede, internet üzerinden işlenen bilişim suçlarının önemli ölçüde önüne geçilerek, kullanıcıların internet üzerinden aldatılmalarını ve kötü amaçlı içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.

5651 sayılı yasa gereği konumlandırdığımız çözümlerle,  yasa kapsamında sistemde alınması gereken tüm logların merkezi bir noktaya toplanmasını ve kanunda belirtilen bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve oluşacak olan verinin dosya bütünlük değeri olan HASH bilgisinin zaman damgası ile saklanmasını ve gizliliğinin temin edilmesini sağlıyoruz. Ayrıca, müşterilerimizin sistemlerini TÜBİTAK imzalama mekanizmalarına kolayca entegre ediyoruz.

Http, https erişimlerine izin verildiği durumlarda şirketler buralardan gelebilecek tehditlere karşı, erişimlerinde IPS ve Web Güvenlik Ürünleri bileşenleri kullanarak kontrol ettirmelidirler. Kurumlar güvenlik duvarı ile yerel ağlar üzerindeki kaynakları diğer ağlar üzerinden gelecek saldırılara karşı koruyabilir iç ve dış ağlar arası ağ trafiğini tanımlanan kurallara göre denetleyebilirler. Birleşik Tehdit Yönetimi (UTM) modeli, aynı donanım üzerinde güvenlik duvarı, ağ geçidi antivirüsü, antispam, IPS/IDS, URL filtreleme gibi servisler sunarak, bu konuda önlem almak isteyen kurumlara, bir yandan pratik, hızlı uygulanabilir bir çözüm sağlarken, öte yandan maliyet ve yönetim avantajı sunmaktadır.

Günümüzde işletim sisteminden ya da yazılım hatalarından kaynaklı zafiyet barındıran birçok popüler web sitesi mevcuttur ve saldırganlar tarafından zararlı kodları yaymak için kullanılmaktadırlar. Bunun dışında bot network’ün bir parçası olmuş ve ele geçirilmiş birçok bilgisayar tarafından aynı anda başlatılan DDOS saldırıları ile yine popüler siteler çalışamaz hale getirilmek, DNS saldırıları sonucunda web sitelerine ulaşım engellenmekte ya da farklı sayfalara yönlendirilebilmektedir. IPS – IDS çözümleri ile şirketler imza ve davranış tabanlı olarak internet ya da farklı ağlardan gelebilecek saldırılara karşı koruma sağlayabilmektedir.

Kurumlardaki son kullanıcı bilgisayarlarının bütünleşik güvenliği için kişisel firewall, antivirüs ve antispam koruması, USB gibi medyaların kullanımının engellenmesi/şifrelenmesi, bilgisayar hard-disklerinin şifrelenmesi gibi güvenlik teknolojileri özellikle günümüz dünyasında artan mobil son kullanıcıların güvenliğini sağlamaktadır. Son Kullanıcı Güvenliği, ağ güvenliğiyle birlikte kurumların güvenlik açıklarını en aza indirmelerine ve tehditlere karşı daha güvenli bir altyapıya sahip olmalarına olanak sağlamaktadır.

Ağ Erişim Kontrolü (NAC) kurumların iletişim ağını kullananların, ilgili kurumun güvenlik politikası kurallarına uygunluğunu denetleyen bir güvenlik teknolojisidir. NAC ile sadece şirket ağ politikalarına uyan ve güvenilir olan dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar, sunucu ve PDA’ların şirket ağına bağlanmasına izin verilmektedir</span

İş Kurumlarına Faydaları:

• Tüm son kullanıcı makinelerinin güvenlik politikaları ile olan uyumluluğunu sağlar,


• Yönetilen ve yönetilemeyen cihazların güvenliğinden emin olunmasını sağlar, • İç ağın ve konuk erişiminin güvenliğini destekler,


• Şirket politikaları ile tanımlanmış risk seviyelerine uygun şekilde güvenliği korur,

• Daha güvenli bir ağ altyapısı sağladığı için büyük ölçekli alt yapı kesintilerini en aza indirger.


• Ağ güvenlik politikalarına uygun olmayan bilgisayarların şirket ağına erişimini engelleyer, ayrıca virus, worm gibi güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlar.

Şirket çalışanlarının iş saatlerinde web erişimlerinin kontrol edilebilmesi, günümüzde nerdeyse zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca, internet aracılığıyla yapılan web yayınları ve internet yoluyla işlenen bilişim ve diğer suçlarla mücadele edilmesi amacıyla 2007’de kabul edilen 5651 sayılı yasayla beraber bugün birçok kurumdan, şirket çalışanlarının hangi web sitelerine ulaştığının bilinmesi ve raporlanması istenmektedir. Zararsız olarak görünen web sitelerine ulaşım bile şirket bilgisayarlarına zararlı kodların bulaşmasına neden olabilmektedir.
Mars Bilişim, Web Güvenliği/İçerik Filtreleme ürünleri ile beraber internete çıkan bilgisayarların şirket politikalarıyla uyumlu olarak, istenen zaman aralıklarında, belirlenen web kategorilerinde, web sayfalarına erişimi sağlanır.

Bilgilerin, e-postaların, mobil cihazların güvenliği için USB gibi medyaların, dizüstü bilgisayar hard disklerinin, veri ağlarının ve internet hatlarının şifrelenmesine yönelik çözümler günümüzde önem kazanmaktadır. Marsbil, şirketlere; şifreleme teknolojileriyle veri hırsızlığı ya da veri kaybı risklerine karşı bilgi güvenliğini sağlamasına yönelik çözümler sunmaktadır.

Günümüzdeki mesajlaşma trafiğinin %50′ sinden fazlasının spam olduğu düşünüldüğünde, artan spam e-posta trafiğine karşı, e-posta güvenliğine yönelik çözümler birçok şirketin ihtiyaç duyduğu alanların başında gelmektedir. Marsbil, kurumlardaki kullanıcıları gereksiz mailerden korumak ve iş ile ilgili mailleri yönlendirmek için “Mesajlaşma Güvenliği” hizmetleri sunmaktadır.