Sanallaştırma Nedir?

Sanallaştırma Nedir?

Sanallaştırma Nedir?

Sanallaştırma; işletim sistemleri, depolama aygıtları ya da ağ kaynaklarından herhangi birinin aslını kurmak yerine onları sanal olarak kurmaktır.Eğer sabit diskinizi bölümlere ayırdıysanız sanallaştırmayla ilgili ufak da olsa bir deneyiminiz olmuş demektir. Bölümlemek , aslında bir sabit diskten iki ayrı sürücü oluşturmada mantıksal ayırmadır. İşletim sisteminde sanallaştırma, donanımın; aynı anda birden fazla işletim sistemi çalıştırabilmek için yazılım kullanmasıdır. Bu teknoloji, geçen yıllarda yöneticilerin mainframe bilgisayarlarda işlemci gücünden tasarruf etmesi için kullanılmaya başlandı. 2005 yılından sonra sanallaştırma yazılımı, uzmanlar dahil kimsenin tahmin edemeyeceği kadar hızlı benimsendi. IT’de sanallaştırmanın başlıca kullanıldığı üç alan şunlardır:

Yedekleme Sanallaştırması

Merkezi konsoldan yönetilen tek bir depolama aygıtıymış gibi görünen birçok ağ depolama aygıtının fiziksel yedekleme birleştirilmesidir.

Sunucu Sanallaştırması

Bireysel sunucuların, işletim sistemlerinin ve işlemcilerin numaralar ve kimlik bilgileri gibi sunucu verilerini, sunucunun kullanıcılarına karşı maskelemektir. Buradaki amaç; artan kaynakların paylaşımı, kullanımı ve kapasitenin sonradan arttırılacak şekilde korunmasını sağlarken kullanıcının, sunucudaki karmaşık ayrıntıları bilmesi ve sunucuyu yönetmesini önlemektir. Sanallaştırma, IT işletmeciliğinde IT ortamının algılanan eylemlerden yola çıkarak kendi kendini yönetebileceği otomatik programlama ve utility programlamasında, bilgisayar işlemci gücü için kullanıcıların sadece gerektiği kadar ödeme yapabilmesi avantajına eğilimin sonucu olarak görülebilir. Sanallaştırmanın genel amacı, ölçeklenebilir iş yükünü geliştirirken yönetimsel görevleri merkezileştirmektir.

Ağ Sanallaştırması

Ağdaki uygun kaynakların, uygun bandwidth’lerin herbiri birbirinden bağımsız ve belli bir sunucuya ya da aygıta atanmış kanallara bölüştürülerek bir araya getirilmesi metodudur. Sanallaştırmadaki mantık, tıpkı bölümlere ayrılmış sürücünüzün dosyaları daha kolay yönetmesindeki gibi, ağın yönetilebilir bölümlere ayrılarak gerçek karmaşıklığının gizlenmesidir.

image image image image image image image image image image